• Sponsor Ürünler
  • Marka Arama
    Hızlı Marka Arama
Lastiğin Okunması

Lastiğin okunması

Bir lastiğin kenarında (veya yanağında) bulunan bilgileri okuyarak, o lastik hakkındaki tüm temel bilgileri edinebilirsiniz.

 

Lastik Kesit

Lastik Tipi

Lastiğin doğru kullanımını tanımlar. P harfi, bunun bir binek otomobili lastiği, LT harfleri ise kamyonet/minibüs lastiği olduğu anlamına gelir.


Lastik Genişliği

Lastik genişliği, iki yanak arasındaki mesafenin milimetre cinsinden ölçülmesiyle elde edilir. Bu lastik, 215 milimetre genişliğindedir.


Kesit Genişlik Oranı

Lastiğin kesit yüksekliğinin, lastik genişliğine oranıdır. 65 rakamı, yüksekliğin, lastik genişliğinin %65'ine eşit olduğu anlamına gelir.


Lastik Yapısı

Bu, lastiğin nasıl bir araya geldiğini açıklar. "R", gövdenin kat kordonları anlamına gelen radyal kelimesi yerine kullanılır. Bu kordonlar, lastik boyunca, iki damak arasında radyal bir şekilde (merkezden her yönde doğru) uzanan ve lastiğin gövdesini oluşturan kumaş katmanlarıdır. "B", lastiğin konvansiyonel bir yapıya sahip olduğu, yani, gövdedeki kat kordonlarının lastik boyunca iki damak arasında çapraz olarak uzandığı ve katların, birbirlerini desteklemeleri için farklı yönlerde yerleştirilmiş olduğu anlamına gelir.


Jant Çapı

Jantın bir uçtan bir uca genişliği anlamına gelir. Bu jantın çapı, 15 inçtir.


Yük Endeksi

Bir lastiğin, doğru bir şekilde şişirilmiş durumdayken taşıyabileceği azami yükü gösterir. Söz konusu azami yük, lastik yanağının başka bir kısmında libre ve kilogram olarak da belirtilmiştir.


Hız Limiti

Bir lastiğin azami hizmet hızını gösterir. H, lastiğin azami hizmet hızının saatte 210 kilometre olduğu anlamına gelir. Lütfen bu sınıflandırmanın yalnızca lastiğin hız kapasitesiyle ilgili olduğunu, yasal olarak belirlenen hız sınırlarının aşılması için tavsiye EDİLMEDİĞİNİ unutmayınız ve aracınızı kullanırken hız sınırlarını aşmamaya özen gösteriniz.


DOT Güvenlik Kodu

Lastiğin, ABD Ulaştırma Bakanlığı (DOT) tarafından belirlenen güvenlik standartlarının tamamına uygun olduğu anlamına gelir. Bunun hemen yanında bir lastik tanımı veya seri numarası, yani en fazla 12 hanelik bir rakam ve harf karması bulunmaktadır.


UTQG Oranları

ABD Ulaştırma Bakanlığı tarafından geliştirilmiş bir kalite sınıflandırma sistemi olan Standart Lastik Kalite Sınıfları anlamına gelir. UTQG hakkında daha fazla bilgi edinmek için ‘Lastik Sınıfları' bölümüne bakınız.

IdeaSoft® | IdeaSoft Akıllı E-ticaret Yazılımları ile hazırlanmıştır.